30. 9. – 6. 10.
Projektom SAVA SVIMA! stvoren je privremeni arhiv u sklopu UrbanFestivala koji sadržava izbor relevantne dokumentacije o aktivnostima, diskusijama i projekcijama za Savu i njenu obalu. Postav arhiva zainteresiranim posjetiteljima pruža mogućnost da iz sakupljenog materijala, uz pomoć fotokopirnog stroja i arhivskog osoblja, sastave svojevrsni "autorski katalog" o povijesti Save. Posjetioci su, ukoliko to žele, pozvani da dopune arhiv vlastitom dokumentacijom.
Istovremeno s radom arhiva održat će se četiri popodnevne čajanke otvorene za javnost, na kojima će publika dobiti priliku da zajedno sa stručnim gostima raspravlja o gorućim pitanjima vezanima uz Savu i njeno korištenje. Čajanke će biti simultano stenografirane te zvučno bilježene s ciljem da se neposredno nadogradi arhivska građa. To će sudionicima omogućiti da, ukoliko to žele, transkripte pojedinih diskusija prilože svojim katalozima na kraju susreta. Arhiv će biti predstavljen 29. 9. u 21 sat kratkom prezentacijom prostora i prikupljene građe.
Popodnevne Savske čajanke (18.00 – 19.30):
1. Slobodna zona Sava [30.9.]
Obala rijeke kao prostor dokolice i slobode. Tema je aktualno korištenje obale i njeno profiliranje u specifičan urbani krajolik namijenjen prvenstveno rekreaciji i relaksaciji građana. Rasprava započinje kratkim povijesnim pregledom i analizom trenutnog stanja, da bi se razvila prema projekcijama za budućnost u smislu potenciranja ovog već postojećeg identiteta Save.
2. Sava City [3.10.]
Vizije Save i njezine uloge u gradu. Tema je povijest urbanističkih natječaja te raznovrsnih prijedloga iz planerske sfere. Rasprava se bavi širokim spektrom otvorenih pitanja – od tretmana Save kao prepreke povezivanju Zagreba s Novim Zagrebom do viđenja obale kao prostora za postav reprezentativno-institucionalne arhitekture te, posljedično, lokacije budućih ključnih gradskih obilježja.
3. Sava svima [4.10.]
Pravo na Savu? Tema je pristupačnost riječne obale u smislu građanske participacije pri odlukama o njezinu korištenju te, alternativno, u smislu konkretne fizičke povezanosti i protočnosti toga gradskog prostora. Rasprava se fokusira na mehanizme i strategije gradskih vlasti u poticanju aktivacije obale – koje bi vrste urbanih parametara i političkih odluka olakšale pristup obali te razvile njenu interaktivost.
4. Nove savske tendencije [6.10.]
Individualne i kolektivne vizije razvoja i korištenja obale. Cilj je kreiranje poligona za diskusiju koja bi uključila pojedince, poduzetnike i udruženja čiji privatni projekti i inicijative nadopunjuju institucionalne planove za razvoj Save.
Udrugu Analog osnovali su 2007. Dafne Berc i Luciano Basauri kao organizaciju koja propituje dodirne točke arhitekture i širih urbanih problematika. Analog se bavi određenim kulturnim aspektima koji zaslužuju pažnju, a koje ni etablirane institucije ni korporativna domena ne obrađuju u potpunosti. Radi se o aspektima arhitektonske pozadine, usmjerenim na urbane kvalitete okoliša koji je proizveo čovjek – gdje se održivost, osim s tehnološkog stajališta, pokušava promatrati kroz cjelovitije promišljanje izgrađenog tkiva i modificiranog krajolika.
SAVA SVIMA! zajednički je projekt Analoga i UrbanFestivala u kojemu sudjeluju: Luciano Basauri, Dafne Berc, Ana Kutleša, Ivana Radenović i Sonja Soldo.