Pogledajte foto fokumentaciju i press cut završenog festivala

Program

Martin Nachbar
Njemačka
DÉRIVE RADIONICA

projekcija snimke predstave "mnemonic nonstop"
13. rujna 2006. u 20.00
književni klub booksa, Martićeva 14d, info-point Festivala

radionica
14. i 15. rujna 2006. u 16.00
Goethe-Institut Zagreb, Ulica Grada Vukovara 64

zatvorene prijave na radionicu!

Tijekom rada na projektu "mnemonic nonstop", Jochen Roller i Martin Nachbar istražili su različite urbane prostore koristeći dérive, tehniku francuskih situacionista koju su prilagodili svom koreografskom djelovanju.

Dérive tehnika predlaže alternativni oblik kretanja kroz gradski prostor: umjesto stizanja iz točke A do točke B na najefektivniji, dakle najkraći ili najbrži način, osoba slijedi tragove drukčijeg koncepta kretanja. Primjerice, taj koncept može biti izveden iz algoritma (npr. "skreni u prvu ulicu desno, potom drugu lijevo") ili temeljen na manipuliranim kartama (npr. korištenje krojačkih nacrta kao karti grada).

Interaktivno razgledavanje grada nudi uvid u ovo istraživanje, ali i formira drugi, doživljajni dio projekta "mnemonic nonstop": interaktivno istraživanje grada u kojem projekt gostuje. Martin Nachbar objasnit će sudionicima radionice svoju verziju dérive tehnike, dati koreografske zapise za određene gradske prostore i pozvati ih da se izgube u gradu, da ga dožive na nove načine i da se, možda, zateknu u neočekivanim situacijama.

Nakon radionice slijedi razgovor s Martinom Nachbarom.

Martin Nachbar je plesač, izvođač i koreograf. Povremeno piše za različite europske plesne i kazališne časopise, primjerice etcetera, Brisel, Dance Theatre Journal London i ballettanz, Berlin. Školovao se u School for New Dance Development u Amsterdamu, u New Yorku te u PARTS u Bruxellesu. U različitim funkcijama, surađivao je s umjetnicima iz različitih sfera umjetnosti: Thomasom Plischkeom, Verom Mantero, Les Ballets C. de la B., Meg Stuart, Thomasom Lehmenom i drugima. Godine 2005. u Potsdamskoj tvornici suorganizira "Meeting on dance education 2005" i surađuje s Jochenom Rollerom na projektu "mnemonic nonstop". Svoje radove i radove u dvoje predstavio je po čitavoj Južnoj Americi i Europi, a za rad "ja, ja - der dritte man" ("da, da - treći čovjek"), nagrađen je nagradom "Ludwigshafen Choreography Award" za 2006. godinu. Nedavno je primio stipendiju Kunststiftung NRW-a. U 2006. apap (advancing performing arts projects) ga je pozvao da surađuje na šest vođenih obilazaka na temu nesreća u šest europskih gradova.

Za daljnje čitanje:

Jochen Roller: Hodanje i plesanje



m.nachbar@berlin.de

www.jochenroller.de


U suradnji s